Trump: TikTok ulusal güvenlik tehdidi

ABD’de kasımda gerçekleşecek başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçilerin adayı olarak girmesine kesin gözüyle bakılan eski başkan Donald Trump sosyal medya platformlarıyla ilgili dikkati çeken açıklamalar yaptı.

Trump’ın CNBC kanalına yaptığı açıklamalar, ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nin TikTok’un yasaklanmasının önünü açabilecek yasa tasarısını onaylamasının ardından geldi.

“YASAKLANIRSA FACEBOOK KAZANÇLI ÇIKAR”

Trump, TikTok’un bir ulusal güvenlik tehdidi olduğunu söyledi. Bu tehdidi Meta’nın Facebook’una benzeten Trump, daha sonra “Facebook’un büyüklüğünü iki katına çıkarmayı düşünmüyorum. Eğer TikTok’u veya diğerlerini yasaklarsanız, çoğunlukla Facebook büyük bir kazançlı çıkacak” ifadelerini kullandı.

TikTok’un ulusal güvenlik ve veri gizliliği konusundaki endişelerini kabul eden Trump, platform için “İyi yönleri de çok kötü yanları da var” dedi.

Eski başkan, “TikTok’ta onu seven pek çok insan var. TikTok olmadan delirecek çok sayıda küçük çocuk var” ifadelerini kullandı.

ABD’DE TIKTOK TARTIŞMASI

ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nin 7 Mart’ta onayladığı tasarı kapsamında, Pekin merkezli ByteDance firması, TikTok hisselerini 180 gün içinde devretmezse uygulamanın ülkede yasaklanması öngörülüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Kongrenin TikTok’a erişim engeli getirme kararı alması durumunda ilgili yasa tasarısını imzalayacağını ifade etmişti.

TikTok konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu yasanın önceden belirlenmiş bir sonucu var: ABD’de TikTok’un tamamen yasaklanması. Hükümet 170 milyon Amerikalının anayasal haklarından olan özgür ifade hakkını elinden almaya çalışıyor” ifadelerini kullanmıştı.

BIDEN DA TIKTOK’TA

Hükümetinin TikTok’un ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu savunmasına karşın Biden’ın 5 Kasım’da yapılması planlanan 2024 başkanlık seçimleri kampanyası, ekibi tarafından TikTok üzerinden de yürütülüyor.

Başkanlığı döneminde Trump, WeChat ve TikTok uygulamalarının yasaklanması yönünde karar almış, sonrasında kararı iptal etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x