Ziraat Odası başkanı uyardı: Papağan yemi yemeyin


Son zamanlarda artan gıda enflasyonu kuruyemiş fiyatlarını da etkisi altına almaya başladı. Egedesonsoz.com’dan Ozan Ekiz’in haberine göre, kuruyemiş fiyatlarının artmasından sonra daha ekonomik olduğu için bazı insanlar içeriğinde kuruyemiş de bulunan papağan yemlerine yöneldi.

Yemlerin içerisinde bulunan fındık, ceviz, fıstık, çiğdem gibi kuruyemişleri ayıran vatandaşlar bu şekilde tüketime yönelmeye başladı.

“KESİNLİKLE TÜKETİLMESİNİ TAVSİYE ETMİYORUZ”

Yemlerin içeriğindekilerin yenmeyecek kuruyemişler olduğunu belirten İzmir Ziraat Odası Başkanı Dr. Hakan Çakıcı, “O kuruyemişlerin nasıl elde edildiği pek belli değil…”

“Bunlar sağlıklı şeyler değil. Kaynağı, nasıl üretildiği, nereden alındığı belli olmayan ürünler. Ne koşullarda üretildiği pek bilemiyoruz…”

“O kuşyemi haline gelen kuruyemişler kullanılmayan kötü malzemelerdir. Bu sebeple çok daha ucuz oluyor. Kesinlikle tüketilmesini tavsiye etmiyoruz” uyarılarında bulundu.

‘GIDA ENFLASYONU OLAN YERDE HER TÜRLÜ ŞEY BEKLİYORUZ’

Bu tip örneklerin gıda enflasyonu sebebiyle yaşandığını ve çok daha vahim tablolarla karşılaşılabileceğini belirten Çakıcı, “Gıda enflasyonunun bu denli yüksek olduğu yerlerde her türlü şey bekliyoruz…”

“İçinde süt olmayan peynir, içinde et olmayan köfte gibi ürünler çok var. Bu dönemde bu tip örnekler çokça olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x